Critici la adresa numirii lui George Gârbacea în funcția de inspector general
La finalul lunii noiembrie, ministrul mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că George Gârbacea a fost numit inspector general al Gărzii Forestiere. Decizia a fost întâmpinată cu reacții negative din partea unor voci critice, care l-au acuzat pe Gârbacea că este „prea userist” și că nu are competențele necesare pentru a se ocupa de problemele din domeniu, conform stiridecluj.ro.