Înapoi la știri

Primăria Cluj-Napoca va funcționa normal, fără a participa la greva anunțată de sindicat

29 Aug 2025
4 minute min
Maria Popescu

Primăria Cluj-Napoca va funcționa normal, fără a participa la greva anunțată de sindicat

Primăria Cluj-Napoca a anunțat că va continua să funcționeze în mod normal, în ciuda grevei naționale planificate de Sindicatul Național al Comunelor și Oraselor din România (SCOR). Potrivit purtătorului de cuvânt, Iulia Persa, activitatea administrației locale din Cluj-Napoca nu va fi afectată, chiar dacă de vineri, 29 august, întreaga țară va intra în grevă.

SCOR a decis să încheie activitatea primăriilor din întreaga țară pe termen nelimitat, ca reacție la noile măsuri fiscale anunțate de Guvernul Bolojan. Aceste măsuri fac parte din "Pachetul II" pentru care guvernul își va asuma răspunderea în Parlament, notează stiridecluj.ro.

Sindicaliștii reclamă faptul că aceste reforme vor slăbi administrația locală, prin reducerea a 25% din posturi în primării, peste tăierile de 10% aplicate anul trecut. Potrivit SCOR, aceste reduceri afectează mai ales primăriile din comune și orașe mici, unde un sfert dintre angajați riscă să fie concediați, deși mulți dintre aceștia sunt printre cei mai prost plătiți dintre personalul bugetar.

De asemenea, sindicaliștii se opun menținerii cheltuielilor pentru asistenții personali ai persoanelor cu handicap, deși Guvernul a promis că aceștia vor fi finanțați din bugetul de stat. Potrivit acestora, această măsură „umfla artificial cheltuielile” și face ca unele administrații locale să pară insolvente.

SCOR critică și introducerea măsurii numite „jumătate de funcționar public”, care presupune reducerea normei de lucru la jumătate pentru funcționarii în funcție. Ei consideră acest lucru o „formă de epurare politică” a angajaților responsabili de legalitatea în administrație. Potrivit sindicaliștilor, consiliile județene sunt exceptate de la aceste reduceri, dar primăriile, în special cele din mediul rural, urmează să fie restructurate semnificativ.

După șapte săptămâni de negocieri fără rezultat, SCOR afirmă că guvernul forțează acceptarea unui model care, în opinia lor, „demolează primăriile”. Sindicaliștii au anunțat că, începând de mâine, vor începe proteste pe termen nedeterminat, suspendând activitatea tuturor primăriilor din țară.

În contrast cu această decizie, primăria din Cluj-Napoca a confirmat că nu va intra în grevă și va continua să funcționeze normal. Conform declarației oficiale, administrația locală nu se va alătura protestelor și își va desfășura activitatea în mod normal, informează stiridecluj.ro.

Alte postari din Politica
Politica

Primarul Bogdan Pivariu prezintă bugetul record al comunei Florești

Astăzi, primarul Bogdan Pivariu a prezentat bugetul comunei Florești, cea mai mare comună din România, document care se află în dezbaterea Consiliului Local. Bugetul pune accent pe dezvoltare, infrastructură și modernizare, având o valoare totală de 216.905.300 lei, conform stiridecluj.ro.

Politica

Alin Tișe critică moțiunea de cenzură din 5 mai cu metafore inedite

Alin Tișe, președintele CJ Cluj, și-a exprimat public opinia despre moțiunea de cenzură planificată pentru 5 mai, în care PSD și AUR intenționează să înlăture Guvernul. Potrivit stiridecluj.ro, Tișe folosește un limbaj metaforic pentru a descrie această competiție politică, aducând aminte de nevoia celor două partide de a obține voturi suplimentare pentru a reuși.

Politica

Studii internaționale dezvăluie deficiențele Clujului în gestionarea trotinetelor electrice

Un studiu internațional publicat în 2026 compară modul în care Cluj-Napoca, Madrid și Lisabona abordează micromobilitatea electrică, iar rezultatele sunt îngrijorătoare pentru orașul condus de Emil Boc. Analiza, realizată de cercetători europeni, scoate în evidență provocările cu care se confruntă orașul transilvănean, fiind într-o etapă incipientă și dezorganizată în acest domeniu, conform stiridecluj.ro.

Politica

Bashar Molhem critică dur plecarea directorului Companiei de Apă în Brazilia

Bashar Molhem, consilier județean PNL și membru al comisiilor de buget-finanțe și educație, cultură și sport, își exprimă indignarea față de plecarea directorului Companiei de Apă, Călin Neamțu, în Brazilia, pe banii contribuabililor clujeni. Potrivit lui Molhem, această absență a făcut imposibilă convocarea unei ședințe a Comisiei de Buget, necesară pentru discutarea bugetelor companiilor din subordinea CJ Cluj.

Acasa Recente Radio Județe