Înapoi la știri

Emil Boc a reacționat după controversele legate de sporurile pentru angajații din Primăria Cluj-Napoca, informație care a stârnit nemulțumiri în rândul populației. Potrivit acestuia, sporul de „obezitate” nu este o facilitate specială, ci o consecință a legislației în vigoare, și a fost deja redus semnificativ.

31 Jul 2025
4 minute min
Simona Stan

Emil Boc a reacționat după controversele legate de sporurile pentru angajații din Primăria Cluj-Napoca, informație care a stârnit nemulțumiri în rândul populației. Potrivit acestuia, sporul de „obezitate” nu este o facilitate specială, ci o consecință a legislației în vigoare, și a fost deja redus semnificativ.

Primarul a afirmat că salariile funcționarilor publici din primărie includ atât salariul de bază, cât și sporurile, iar acestea au fost diminuate din iulie 2023 de la 1500 lei brut maxim, la doar 300 lei brut. El menționează că, în realitate, salariile nete s-au redus de la 878 lei la 176 lei, și că sporul maxim pentru fiecare angajat este de acum doar 176 de lei. Emil Boc conchide că această situație nu trebuie interpretată ca o privilegiere, ci ca o aplicare a legii.

Boc a mai spus că el, fiind primar, trebuie să respecte normele legale, iar pentru acordarea acestor sporuri este nevoie de expertiza Direcției de Sănătate Publică, care stabilește dacă funcționarii pot beneficia de aceste drepturi. În cazul în care proiectul nu ar fi aprobat, autoritatea locală ar fi riscat să fie dată în judecată și să câștige în instanță.

El a criticat, de asemenea, politicile populiste și teoriile apocaliptice promovate de anumite persoane pe Facebook despre aceste sporuri, calificându-le drept „teorii false” și subliniind că angajații primăriei nu primesc salarii exagerate în condițiile în care muncesc câte 8 ore pe zi. „Un om trebuie să stea 8 ore pe scaun, iar în mediul privat, acele sporuri din partea publică sunt deja incluse în salariu,” a explicat Boc.

Conform lucrărilor sale, cu această echipă de angajați, Clujul a ajuns pe primul loc în România în domeniul calității vieții și pe locul doi după București în dezvoltare economică. El citează proiecte majore realizate cu fonduri europene totale de peste 420 milioane euro și investiții de peste 4,5 miliarde euro.

Potrivit stiridecluj.ro, Emil Boc a mai spus că are sentimentul de dezamăgire în fața unor politicieni și foști deputați care nu sunt din Cluj, dar critică orașul și proiectele de dezvoltare. “Nu pot înțelege natura umană... Unii, ca domnul Baltaretu care a venit de la Galați, pot fi explicați, dar alții, politicieni care încearcă să blocheze proiecte mă uimesc,” a afirmat el.

În final, edilul a mai spus că e dezamăgit de atitudinea celor care nu apreciază eforturile pentru realizarea infrastructurii importante precum centura, metroul, trenul metropolitan sau pasajele din oraș. El subliniază că toate aceste proiecte sunt făcute pentru a facilita accesul la Spitalul de Urgență și pentru a îmbunătăți viața locuitorilor.

Alte postari din Politica
Politica

Primarul Bogdan Pivariu prezintă bugetul record al comunei Florești

Astăzi, primarul Bogdan Pivariu a prezentat bugetul comunei Florești, cea mai mare comună din România, document care se află în dezbaterea Consiliului Local. Bugetul pune accent pe dezvoltare, infrastructură și modernizare, având o valoare totală de 216.905.300 lei, conform stiridecluj.ro.

Politica

Alin Tișe critică moțiunea de cenzură din 5 mai cu metafore inedite

Alin Tișe, președintele CJ Cluj, și-a exprimat public opinia despre moțiunea de cenzură planificată pentru 5 mai, în care PSD și AUR intenționează să înlăture Guvernul. Potrivit stiridecluj.ro, Tișe folosește un limbaj metaforic pentru a descrie această competiție politică, aducând aminte de nevoia celor două partide de a obține voturi suplimentare pentru a reuși.

Politica

Studii internaționale dezvăluie deficiențele Clujului în gestionarea trotinetelor electrice

Un studiu internațional publicat în 2026 compară modul în care Cluj-Napoca, Madrid și Lisabona abordează micromobilitatea electrică, iar rezultatele sunt îngrijorătoare pentru orașul condus de Emil Boc. Analiza, realizată de cercetători europeni, scoate în evidență provocările cu care se confruntă orașul transilvănean, fiind într-o etapă incipientă și dezorganizată în acest domeniu, conform stiridecluj.ro.

Politica

Bashar Molhem critică dur plecarea directorului Companiei de Apă în Brazilia

Bashar Molhem, consilier județean PNL și membru al comisiilor de buget-finanțe și educație, cultură și sport, își exprimă indignarea față de plecarea directorului Companiei de Apă, Călin Neamțu, în Brazilia, pe banii contribuabililor clujeni. Potrivit lui Molhem, această absență a făcut imposibilă convocarea unei ședințe a Comisiei de Buget, necesară pentru discutarea bugetelor companiilor din subordinea CJ Cluj.

Acasa Recente Radio Județe