Înapoi la știri

Vodafone și Digi achiziționează Telekom România Mobile

02 Nov 2024
4 minute min
Ion Ionescu

Vodafone și Digi achiziționează Telekom România Mobile

O mare surpriză a avut loc astăzi în sectorul telecomunicațiilor din România, când companiile rivale Vodafone și Digi au anunțat oficial că au convenit să achiziționeze împreună Telekom România Mobile, de la OTE/Deutsche Telekom. Această decizie va duce la împărțirea clienților, licențelor și rețelei Telekom România între cele două companii, reprezentând un moment semnificativ pe piața locală.

În cadrul acestui anunț, un alt aspect important a fost retragerea lui Adrian Tomșa, antreprenor cunoscut din Cluj și proprietar al grupului Clever Media Network, din tranzacție. Deși Tomșa a fost inițial asociat cu o echipă de investitori care au negociat achiziția Telekom România, el a confirmat astăzi că se retrage complet din procesul de achiziție. Informația a fost comunicată atât de OTE, cât și de Digi pe piața de capital.

"În legătură cu anunțul făcut în cadrul Raportului curent din data de 27 mai 2024, Societatea informează că, în urma deciziei domnului Adrian Tomșa de a se retrage din tranzacția inițială, la data de 30 octombrie 2024, DIGI România S.A. a semnat un memorandum cu Hellenic Telecommunications Organization S.A. și Vodafone România S.A. având ca scop retragerea OTE din Telekom România Mobile Communications S.A.", se arată în comunicatul oficial.

Alianța dintre Vodafone și Digi este considerată surprinzătoare, venind după negocieri intense. Vodafone România a afirmat că această operațiune va contribui la consolidarea pieței telecom. "Prin această tranzacție, Vodafone va ajuta la crearea unei piețe de telecomunicații mai puternice, în care operatorii vor avea dimensiunea necesară pentru a inova și a investi în noi tehnologii", a declarat Achilleas Kanaris, CEO al Vodafone România, conform Ziarului Financiar.

Această tranzacție marchează a treia schimbare a structurilor de achiziție în ultimul an, evidențiind dificultățile repetate ale OTE în vânzarea operatiunilor Telekom din România. În noiembrie 2023, OTE anunțase o înțelegere cu un grup de investitori condus de Adrian Tomșa, dar după o serie de întârzieri, situația s-a modificat radical. Surse din industrie au menționat că negocierile pentru această nouă structură a tranzacției au avut loc direct în București, fiind conduse de echipele Vodafone și Telekom, fără implicarea sediilor centrale din alte orașe europene, subliniind astfel importanța strategică a pieței românești pentru companiile implicate.

Alte postari din Economie
Economie

Tesla admits FSD was on in fatal Texas crash, blames driver for ‘overriding’ it - Electrek

Tesla now confirms that its self-driving system was engaged when a Model 3 left a residential road in Katy, Texas, and killed a 76-year-old woman inside her home — but the company says the driver overrode it by pressing the accelerator to 100%. Everything points to a pedal misapplication while the car was under “Full Self-Driving.” Does that mean Tesla is not at fault?

Economie

Surge in scams as fraudsters use AI to target people - BBC

ShareSaveAdd as preferred on GoogleKevin PeacheyCost of living correspondentGetty ImagesCases of fraud in the UK have surged with criminals using AI to manipulate people and even marrying victims of romance scams to steal more money. More than four million cases in which money was lost were reported last year - the equivalent of nearly eight on average every minute, according to new figures.

Acasa Recente Radio Județe