Înapoi la știri

Noua taxă pentru proprietarii de apartamente cu centrale termice

02 Oct 2024
2 minute min
Elena Dumitrescu

Noua taxă pentru proprietarii de apartamente cu centrale termice

Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) a anunțat recent că românii care locuiesc la bloc și dețin centrale termice vor fi nevoiți să plătească o nouă taxă începând cu această iarnă. Această măsură vizează toți proprietarii de apartamente, indiferent de starea izolației locuințelor.

Conform ANRE, toți locatarii cu centrale termice vor avea obligația de a achita o taxă suplimentară pentru căldura generată de conductele care străbat apartamentele lor. Aceasta va fi valabilă chiar și pentru cei care nu utilizează rețeaua centralizată de încălzire. Această decizie reprezintă o schimbare semnificativă pentru mulți proprietari, care au optat pentru centrale termice pentru a-și reduce costurile, plătind doar consumul propriu și evitând astfel cheltuielile legate de întreținerea sistemului centralizat.

Motivul din spatele acestei reglementări este acela că, deși proprietarii centralei nu folosesc rețeaua de încălzire comună, căldura degajată de conductele ce trec prin apartamentele lor contribuie, în mod indirect, la creșterea temperaturii în locuințe. ANRE consideră, prin urmare, că este just ca acești proprietari să contribuie financiar la întreținerea rețelei comune de energie termică, conform sursei click.ro.

Pentru cei care au instalat centrale pentru apartament, această măsură vine ca o surpriză neplăcută, deoarece mulți dintre ei sperau să achite doar pentru energia consumată. În urma acestei reguli noi, facturile de încălzire vor include și o cotă proporțională cu căldura generată de conductele comune.

În concluzie, proprietarii de apartamente vor observa o creștere a costurilor de încălzire în această iarnă, în comparație cu anii anteriori.

Alte postari din Economie
Economie

Tesla admits FSD was on in fatal Texas crash, blames driver for ‘overriding’ it - Electrek

Tesla now confirms that its self-driving system was engaged when a Model 3 left a residential road in Katy, Texas, and killed a 76-year-old woman inside her home — but the company says the driver overrode it by pressing the accelerator to 100%. Everything points to a pedal misapplication while the car was under “Full Self-Driving.” Does that mean Tesla is not at fault?

Economie

Surge in scams as fraudsters use AI to target people - BBC

ShareSaveAdd as preferred on GoogleKevin PeacheyCost of living correspondentGetty ImagesCases of fraud in the UK have surged with criminals using AI to manipulate people and even marrying victims of romance scams to steal more money. More than four million cases in which money was lost were reported last year - the equivalent of nearly eight on average every minute, according to new figures.

Acasa Recente Radio Județe