Înapoi la știri

Oamenii străzii și alcoolicii transformă zona Gării Cluj-Napoca într-un coșmar pentru localnici

18 Jul 2024
5 minute min
Maria Popescu

Oamenii străzii și alcoolicii transformă zona Gării Cluj-Napoca într-un coșmar pentru localnici

Un rezident din Cluj-Napoca a semnalat o problemă majoră în zona gării orașului, unde, potrivit acestuia, oamenii străzii și alcoolicii au ajuns să domine spațiul public. Aceștia folosesc băncile din apropierea gării pentru a dormi și răspândesc un miros insuportabil. Mai mult, persoanele respective sunt agresive cu trecătorii și îi sperie pe copii.

Nemulțumit de situație, clujeanul a subliniat că în jurul gării se pot observa multe deșeuri biologice, deoarece oamenii își fac nevoile și vomită în acea zonă. Curățenia în pasajele subterane nu a fost realizată de aproximativ un an, ceea ce contribuie la disconfortul general. Clujeanul a mărturisit că evită să folosească pasajele subterane și preferă să traverseze strada prin alte locuri.

"Deci miroase groaznic toată gara! Peste tot sunt bețivi, dorm pe jos pe băncuțe etc și miros îngrozitor! Urla după tine și sperie copiii! Peste tot sunt excremente, probabil vomă și nimeni nu curăță! Deci asta este un oraș de 5 stele? Este jalnic, să nu mai zic că jos/subteran nu se mai face curat de un an de zile! Să nu credeți că o să intru acolo cu copilul. Mai bine traversez strada unde pot! Jalnic!", a declarat supărat clujeanul.

O altă persoană care locuiește în apropierea gării a declarat că nu se poate odihni noaptea din cauza zgomotului făcut de oamenii care își petrec timpul în zonă. Aceștia, susține clujeanul, fac gălăgie și utilizează un limbaj vulgar, consumând alcool și certându-se între ei.

"Cei care locuim în zona gării, capăt strada Horea și Craiova, nu ne putem odihni nopți în șir de gălăgia provocată de diferiți indivizi, obișnuiți ai locului și pe timp de zi și de noapte, care consumă alcool, fie se ceartă, fie strigă, înjură sau cântă, folosind un limbaj vulgar. Dorm pe bănci unde își mai fac și nevoile, fac o mizerie și un miros greu de descris, care persistă, mai ales că nici curățenie nu se prea face. Dacă nu mă înșel, cred că cei care ar trebui să adune mizeriile sunt printre cei care nu ne lasă să ne odihnim. De spălatul pavajului infect nu putem vorbi, se pare că nu a văzut apă de multă vreme. Mirosul de băutură, mizerie și fum de țigară ne pătrunde și în case dacă îndrăznim să deschidem geamurile. Prezența poliției locale nu face decât să îi îndepărteze pentru scurt timp, după care revin la locul descris, uneori până dimineața. De multe ori, nici în stația de troleibuze nu sunt locuri pe băncile ocupate de indivizi întinși la somn, cu sticlele de băutură la cap sau pe sub bănci.", a relatat clujeanul.

Situația descrisă de locuitorii din proximitatea gării reflectă o problemă de salubritate și siguranță publică ce necesită intervenția autorităților locale pentru a fi remediată.

Alte postari din Social
Social

Părinți care joacă fotbal cu copiii în parcări deranjează locatarii

Riveranii din zona Aleea Muscel se confruntă cu o problemă semnificativă, conform unei sesizări recente. Oamenii solicită intervenția autorităților pentru a reglementa zgomotul provocat de grupurile de părinți care se adună zilnic în parcarea de la colțul cu strada Anatole France, unde copiii joacă fotbal până seara târziu.

Social

Tensiunile pe Canalul Morii continuă: Primăria răspunde criticilor

Tensiunile generate de lucrările de pe Canalul Morii din zona Parcului Rozelor persistă. Recent, autoritățile locale au oferit un răspuns oficial la criticile societății civile, explicând motivele pentru care soluțiile contestate au fost preferate.

Social

Jandarmii din Cluj iau măsuri de siguranță pentru minivacanța de 1 Mai

Clujenii care se pregătesc să se bucure de zilele libere de 1 Mai sunt informați că, deși distracția este binevenită, siguranța rămâne prioritară. Conform stiridecluj.ro, Gruparea de Jandarmi Mobilă „Ștefan Cicio-Pop” Cluj-Napoca va implementa un plan detaliat de măsuri pentru întreaga perioadă a minivacanței, având efective mobilizate zilnic în teren.

Social

Ședința Comisiei Județene pentru Proprietate Privată a fost convocată de Prefectura Cluj

Instituția Prefectului Cluj a organizat astăzi ședința lunară a Comisiei Județene pentru Stabilirea Dreptului de Proprietate Privată asupra Terenurilor, unde toate cele 42 de puncte de pe ordinea de zi au fost aprobate. Acestea au vizat restituiri de terenuri, corecturi de titluri și anulări de acte de proprietate din diverse comune și orașe ale județului, conform stiridecluj.ro.

Acasa Recente Radio Județe