Înapoi la știri

Ministrul sănătății anunță eliminarea obligativității biletului de trimitere pentru anumite afecțiuni cronice

06 Aug 2025
3 minute min
Andrei Miroslavescu

Ministrul sănătății anunță eliminarea obligativității biletului de trimitere pentru anumite afecțiuni cronice

Ministerul Sănătății a decis să renunțe la biletul de trimitere pentru pacienții cu afecțiuni cronice

Ministrul sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat în această seară că pacienții cu anumite boli cronice, care sunt deja încadrați în programe naționale, nu vor mai avea nevoie de bilet de trimitere de la medicul de familie pentru a se adresa direct medicilor specialiști. Potrivit ministrului, această măsură face parte din planul de reducere a birocrației și de facilitare a accesului la servicii medicale esențiale.

El a precizat că, împreună cu președintele Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, dr. Horatiu Moldovan, a semnat un ordin comun care permite pacienților să se prezinte direct la medicii specialiști din ambulatoriu pentru anumite afecțiuni. Măsura are în vedere mai multe tipuri de boli cronice, precum diabetul zaharat, hemofilia, talasemia, boli rare, tuberculoza, HIV/SIDA, precum și sănătatea femeii și a copilului.

Potrivit sursei stiridecluj.ro, acest val de schimbări va scurta timpii de așteptare și va permite un acces mai rapid la tratamentele necesare. Lista afecțiunilor vizate include, printre altele, diabetesul și bolile metabolice, accesul direct la medicii specialiști în nutriție, hematologie, alergologie, cardiologie, oncologie, pneumologie și alte domenii. De asemenea, pacienții pot merge direct la medicii specialiști în obstetrică-ginecologie și genetică medicală pentru diagnostic pre- și postnatal.

Ministrul Rogobete a subliniat că această schimbare are ca scop eliminarea unui pas birocratic inutil, care nu avea beneficii reale pentru pacienți. El a adăugat că „simplificăm procedurile pentru cei care au nevoie de continuitate în tratament,” notează sursa citată. Aceasta este o mutare menită să sprijine pacienții cu nevoi constante de îngrijire și să optimizeze functionarea sistemului medical.

Alte postari din Sanatate
Sanatate

Want to age better? Researchers say 4-minute routine may help prevent dangerous falls - Fox News

Video One exercise habit may lower dementia risk and boost longevity, study finds Harvard researchers found that people who engaged in moderate amounts of resistance training had a lower risk of dying from several major causes, including heart disease and neurological disease. Just four minutes of daily strength exercises can dramatically improve mobility, balance and leg strength in older adults, per new research from the Penn State College of Medicine.

Sanatate

'I buried my parents one day after the other' - Ebola mourners learn how to grieve safely - BBC

ShareSaveAdd as preferred on GoogleAnne SoyBunia, DR CongoAmensisa Ifa / BBCNone of the usual crowds attend burials in this Bunia cemetery at the momentNyamurongo cemetery in Bunia, a city in north-eastern Democratic Republic of Congo that is the epicentre of the current Ebola outbreak, is much busier than usual. "Today is the sixth time I have come to the cemetery," says Joel Lonza Makumbu as he explains how the virus has devastated his family and community.

Acasa Recente Radio Județe