Înapoi la știri

mai multă empatie și condiții umilitoare pentru bolnavi la spitalul din gherla

20 Aug 2025
6 minute min
Maria Simionescu

mai multă empatie și condiții umilitoare pentru bolnavi la spitalul din gherla

Vasile S. povestește cu durere ultimele zile ale soacrei sale, internată la secția de interne a Spitalului Municipal Gherla. Potrivit acestuia, experiența a fost marcată de neglijență și lipsă de respect din partea personalului medical. El laudă însă echipa de pe ambulanță, pe care o consideră profesionistă.

Clujeanul afirmă că totul a început pe 8 august 2025, când a dus-o pe soacră sa la spital cu ajutorul ambulanței, pe care o laudă pentru modul în care a fost tratată. „Personalul medical de pe ambulanță a fost întotdeauna super profesionist, nu am avut niciodată vreun reproș, de la preluarea bolnavului până la predarea la spital”, menționează el.

Cu toate acestea, el acuză condițiile din spital, în special pe secția de interne, pe care le descrie ca fiind departe de standarde. „Lipsa de empatie, lipsa de a acorda un minim de confort unui bolnav, care a ajuns acolo pentru că e bolnav! Nu a mers la cinema!”, suplimentează bărbatul.

Potrivit încercării de a explica suferința soacrei sale, Vasile S. notează că aceasta a suferit enorm până în ultima clipă. „De când am dus-o și până la ultima suflare, femeia aceea a avut de suferit enorm. Ne duceam să o schimbăm, să-i dăm de mâncare. Ne suna să ne spună că toată noaptea a urlat de durere și disconfort, și nimeni nu a trecut vreodată să o vadă. Așa lipsește măcar o vorbă bună sau un calmant”, spune el.

Conform stiridecluj.ro, la un moment dat, medicul cardiolog le-a spus că femeia mai are doar câteva zile de trăit și că nu se mai poate face nimic. Vasile S. povestește un incident revoltător: „Joi i-a fost pusă o perfuzie, dar din neglijență, nu a fost conectată la branulă, iar lichidul a picurat pe jos. Au sunat și au strigat, le-au chemat, dar când a venit cineva, era deja jumătate pe jos.”

Vineri dimineața, familia a fost anunțată că bătrâna nu se simte bine, după o noapte în care nimeni nu a trecut pe la salon. La scurt timp, au depus o sesizare la Colegiul Medicilor pentru neglijență, iar duminică femeia a decedat. „Luni dimineața, la ora 8, ne-a sunat doamna doctor Albastroiu și ne-a întrebat de ce am făcut plângere, spunând că nu am avut ce să ne reproșăm pentru ce a făcut pentru pacient”, menționează bărbatul.

El a încercat și să ceară ficha medicală, dar a spus că nu a primit-o. „Când au spus că vor da copie după fișa de internare, nu au vrut să o dea. De ce? Dacă nu e nimic de ascuns?”, întreabă el.

Întrebat cine îi numește pe conducătorii spitalului, Vasile S. își exprimă nemulțumirea: „Mă întreb cine îi pune în funcții de conducere! Când era doamna Somlea Mihaela manager, spitalul nu avea asemenea probleme. Din contra, a crescut sub conducerea ei.” În final, mesajul său este unul amar: „Cum poți sta, știind că ai depus un jurământ, și să auzi bolnavul că strigă și să nu te duci să vezi de ce? O vorbă bună poate fi de multe ori de ajuns.”

Stiri de Cluj citează că reprezentanții Spitalului din Gherla, inclusiv purtătorul de cuvânt și managerul, nu au răspuns la telefon și nu au trimis încă un punct de vedere pe email.

Alte postari din Sanatate
Sanatate

Want to age better? Researchers say 4-minute routine may help prevent dangerous falls - Fox News

Video One exercise habit may lower dementia risk and boost longevity, study finds Harvard researchers found that people who engaged in moderate amounts of resistance training had a lower risk of dying from several major causes, including heart disease and neurological disease. Just four minutes of daily strength exercises can dramatically improve mobility, balance and leg strength in older adults, per new research from the Penn State College of Medicine.

Sanatate

'I buried my parents one day after the other' - Ebola mourners learn how to grieve safely - BBC

ShareSaveAdd as preferred on GoogleAnne SoyBunia, DR CongoAmensisa Ifa / BBCNone of the usual crowds attend burials in this Bunia cemetery at the momentNyamurongo cemetery in Bunia, a city in north-eastern Democratic Republic of Congo that is the epicentre of the current Ebola outbreak, is much busier than usual. "Today is the sixth time I have come to the cemetery," says Joel Lonza Makumbu as he explains how the virus has devastated his family and community.

Acasa Recente Radio Județe