Înapoi la știri

Traiul în Cluj-Napoca devine din ce în ce mai scump

21 Feb 2025
3 minute min
Elena Dumitrescu

Traiul în Cluj-Napoca devine din ce în ce mai scump

Costul traiului în Cluj-Napoca a devenit o problemă tot mai apăsătoare pentru locuitori, în special din cauza creșterii facturilor la întreținere. Conform stiridecluj.ro, recent, un clujean a stârnit o dezbatere pe rețelele de socializare legată de sumele pe care le plătește lunar pentru întreținere.

Acesta a dezvăluit că în ultimii doi ani a observat fluctuații semnificative în cheltuieli. "Sunt luni în care dau 270 lei, altele în care dau 330 lei sau chiar și mai mult. Apartament 2 camere, Grigorescu, bloc vechi. Neavând termen de comparație, am zis să întreb aici. E mult, e puțin? Voi cât dați?", a scris el.

Reacțiile internautului nu au întârziat să apară, mulți împărtășind experiențele lor privind facturile exorbitante. Un alt utilizator a povestit despre costurile de 640 lei la gaz, în condițiile în care menține temperatura la maximum 21 de grade. "Ma rupe efectiv", a declarat acesta, remarcând că nu are vecini în apartamentele de dedesubt.

O altă persoană a menționat faptul că se gândește să se mute din cauza cheltuielilor mari: "350-480 în lunile de iarnă. Nu am centrală, deci plătesc pentru încălzire. Fondul de reparații e între 100-150 de lei pe lună." Aceasta a adăugat că, chiar dacă ar cere proprietarului să acopere cheltuielile, chiria s-ar majora.

Unii utilizatori au raportat costuri mai mici pentru întreținere. Unul dintre ei a lauda suma de 70-100 lei lună, fără curățenie și fără lift, afirmând că plătește doar pentru apă, salubritate și administrarea clădirii.

Aceste mărturii subliniază o tendință alarmantă în oraș, cu facturi tot mai mari, care îi afectează pe clujeni în mod direct. Creșterea costurilor la utilități este o problemă care îi îngrijorează pe mulți locuitori ai orașului, stârnind astfel un val de discuții pe platformele sociale.

Alte postari din Economie
Economie

Tesla admits FSD was on in fatal Texas crash, blames driver for ‘overriding’ it - Electrek

Tesla now confirms that its self-driving system was engaged when a Model 3 left a residential road in Katy, Texas, and killed a 76-year-old woman inside her home — but the company says the driver overrode it by pressing the accelerator to 100%. Everything points to a pedal misapplication while the car was under “Full Self-Driving.” Does that mean Tesla is not at fault?

Economie

Surge in scams as fraudsters use AI to target people - BBC

ShareSaveAdd as preferred on GoogleKevin PeacheyCost of living correspondentGetty ImagesCases of fraud in the UK have surged with criminals using AI to manipulate people and even marrying victims of romance scams to steal more money. More than four million cases in which money was lost were reported last year - the equivalent of nearly eight on average every minute, according to new figures.

Acasa Recente Radio Județe