Înapoi la știri

România adoptă modelul hibrid de lucru, cu prezență de 3-4 zile pe săptămână

23 Mar 2026
3 minute min
Maria Simionescu

Aproape jumătate dintre companiile din România se așteaptă ca angajații să fie prezenți la birou 3-4 zile pe săptămână în 2026, conform unui sondaj realizat de Colliers. Cu toate acestea, 55% dintre organizații recunosc că birourile sunt mai puțin ocupate comparativ cu perioada pre-pandemică, evidențiind o tendință de adaptare la noile realități ale muncii.

👉 Majoritatea companiilor mențin spațiul de birouri, în ciuda prezenței reduse

Deși majoritatea companiilor intenționează să mențină suprafața actuală de birouri, doar 8,9% dintre acestea estimează o reducere de până la 25%. Aproximativ 9% anticipează o creștere moderată a spațiului, iar sub 3% planifică extinderi semnificative. Sondajul arată că, într-o zi obișnuită, între 30% și 70% dintre angajați sunt prezenți fizic la birou.

Multe organizații adoptă un model flexibil, cu 31,3% dintre companii considerând că angajații ar trebui să fie prezenți la birou pentru una sau două zile pe săptămână. Modelele de lucru exclusiv remote sau față în față devin din ce în ce mai rare.

👉 Provocările managerilor în implementarea muncii hibride și prioritățile de wellbeing

Mai mult de jumătate dintre companii nu au implementat programe specifice pentru a stimula prezența la birou, în timp ce altele depind de politicile interne și alegerea angajaților. Managerii se confruntă cu îngrijorări legate de costurile mari de chirie (44,55%), utilizarea ineficientă a spațiului (24,75%) și lipsa de flexibilitate a clădirilor pentru munca hibridă (18,81%).

Sănătatea mintală a angajaților devine o prioritate; 38,6% dintre cei intervievați afirmă că munca remote nu a avut un impact semnificativ asupra stării lor de bine, iar 34,6% consideră că acest impact a fost pozitiv. În acest context, două treimi dintre companii au început să implementeze programe de wellbeing, cum ar fi coachingul și activitățile sociale.

Alte postari din Economie
Economie

Lauren Sánchez plays major role in deploying Bezos' full $10 billion climate fund by end of decade: report - Fox Business

Over the last year, Lauren Sánchez Bezos has become a key player in determining which organizations and causes get donations from Jeff Bezos' $10 billion climate change fund. According to Fortune, Sánchez Bezos has served as the vice chair of the Bezos Earth Fund since its early days in 2020, when she was the girlfriend of the Amazon multi-billionaire.

Economie

Surge in scams as fraudsters use AI to target people - BBC

ShareSaveAdd as preferred on GoogleKevin PeacheyCost of living correspondentGetty ImagesCases of fraud in the UK have surged with criminals using AI to manipulate people and even marrying victims of romance scams to steal more money. More than four million cases in which money was lost were reported last year - the equivalent of nearly eight on average every minute, according to new figures.

Acasa Recente Radio Județe