Înapoi la știri

Program de subvenții pentru angajarea ucenicilor în România

27 Feb 2025
3 minute min
Elena Dumitrescu

Program de subvenții pentru angajarea ucenicilor în România

Ministerul Muncii a anunțat un nou program destinat sprijinirii angajatorilor care angajează ucenici cu vârsta de peste 30 de ani. Acest program are ca scop formarea profesională a persoanelor șomere, înregistrate în evidențele Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM). Conform stiridecluj.ro, inițiativa vine în contextul în care România are nevoie de meseriași calificați în diverse domenii.

Finanțarea programului ajunge la 63 de milioane de euro, provenind din fonduri europene și de la bugetul de stat. Aceste fonduri vor fi folosite pentru a oferi sprijin financiar angajatorilor care decid să încadreze în muncă ucenici, pentru a-i pregăti la locul de muncă.

Simona Bucura Oprescu, ministrul Muncii, a declarat: "Ocuparea, formarea profesională și creșterea gradului de competențe pentru angajați sunt printre cele mai importante obiective ale MMFTSS. Sunt multe meserii cu mare căutare pe piața muncii, iar cei care se pregătesc pentru astfel de meserii au șansa de a câștiga salarii bune și de a se împlini profesional aici, acasă."

Pentru a beneficia de sprijinul financiar, angajatorii trebuie să semneze o convenție cu agenția județeană pentru ocuparea forței de muncă în termen de 60 de zile lucrătoare de la finalizarea perioadei de probă a contractului de ucenicie. Acest contract este unul individual de muncă pe perioadă determinată, care obligă ucenicul la formare profesională, iar angajatorul la asigurarea salariului și a condițiilor necesare.

Programul oferă angajatorilor o subvenție de 2.250 lei lunar pentru fiecare ucenic angajat, stimulând astfel integrarea pe piața muncii a tinerilor și a celor care doresc să se reprofileze. Aceasta este o oportunitate importantă pentru dezvoltarea competențelor necesare pe piața muncii din România.

Alte postari din Economie
Economie

Tesla admits FSD was on in fatal Texas crash, blames driver for ‘overriding’ it - Electrek

Tesla now confirms that its self-driving system was engaged when a Model 3 left a residential road in Katy, Texas, and killed a 76-year-old woman inside her home — but the company says the driver overrode it by pressing the accelerator to 100%. Everything points to a pedal misapplication while the car was under “Full Self-Driving.” Does that mean Tesla is not at fault?

Economie

Surge in scams as fraudsters use AI to target people - BBC

ShareSaveAdd as preferred on GoogleKevin PeacheyCost of living correspondentGetty ImagesCases of fraud in the UK have surged with criminals using AI to manipulate people and even marrying victims of romance scams to steal more money. More than four million cases in which money was lost were reported last year - the equivalent of nearly eight on average every minute, according to new figures.

Acasa Recente Radio Județe