Înapoi la știri

O nouă lege pentru protecția consumatorilor propusă de Guvernul României

18 Sep 2024
3 minute min
Andrei Miroslavescu

O nouă lege pentru protecția consumatorilor propusă de Guvernul României

Guvernul României a inițiat o propunere de lege destinată să îmbunătățească protecția consumatorilor, adaptând cadrului legislativ la transformările economice și sociale recente. Proiectul legislativ are ca scop abrogarea Ordonanței Guvernului nr. 21/1992, înlocuind-o cu măsuri mai stricte menite să protejeze eficient cetățenii în fața diversificării rapide a pieței și complexității produselor și serviciilor.

Una dintre inovațiile importante aduse de această lege se referă la înăsprirea regimului sancțiunilor pentru abaterile care afectează consumatorii. Proiectul își propune să descurajeze operatorii economici de la încălcarea legilor prin instituirea de penalizări mai severe. Experții au considerat că actualul regim sanctionator este ineficient, având în vedere că mulți operatori continuă să ignore reglementările legale, provocând astfel prejudicii economice și riscuri pentru sănătatea consumatorilor.

Legea introduce, de asemenea, conceptul de cazier comercial. Astfel, operatorii economici care sunt sancționați pentru abateri ce afectează viața, sănătatea sau siguranța consumatorilor vor fi înregistrați pentru o perioadă de trei ani, sporind responsabilitatea în rândul celor care furnizează produse și servicii.

Un alt aspect semnificativ se referă la obligația operatorilor de a răspunde reclamațiilor consumatorilor în maxim 48 de ore de la primirea acestora. Această modificare este menită să simplifice și să accelereze procesul de acordare a despăgubirilor, care, în prezent, este în multe cazuri îngreunat de birocrație. Operatorii vor fi obligați să compenseze atât prejudiciile directe, cât și daunele colaterale, în baza documentației prezentate în procesele-verbale de constatare a contravențiilor.

Proiectul de lege visează să protejeze viața, sănătatea și interesele economice ale consumatorilor. De asemenea, se introduce și obligația operatorilor economici de a remedia problemele întâmpinate de toți clienții afectați, nu doar de cei care au depus plângeri. Aceasta reprezintă un pas important în asigurarea unei responsabilități mai mari pentru companii în ceea ce privește calitatea și siguranța produselor și serviciilor oferite.

Alte postari din Economie
Economie

Tesla admits FSD was on in fatal Texas crash, blames driver for ‘overriding’ it - Electrek

Tesla now confirms that its self-driving system was engaged when a Model 3 left a residential road in Katy, Texas, and killed a 76-year-old woman inside her home — but the company says the driver overrode it by pressing the accelerator to 100%. Everything points to a pedal misapplication while the car was under “Full Self-Driving.” Does that mean Tesla is not at fault?

Economie

Surge in scams as fraudsters use AI to target people - BBC

ShareSaveAdd as preferred on GoogleKevin PeacheyCost of living correspondentGetty ImagesCases of fraud in the UK have surged with criminals using AI to manipulate people and even marrying victims of romance scams to steal more money. More than four million cases in which money was lost were reported last year - the equivalent of nearly eight on average every minute, according to new figures.

Acasa Recente Radio Județe