Înapoi la știri

Marile orașe din România vor plăti taxe mai mari către bugetul național

25 Feb 2025
3 minute min
Maria Simionescu

Marile orașe din România vor plăti taxe mai mari către bugetul național

Toate marile orașe din România vor începe să contribuie mai mult la bugetul național, conform noilor modificări fiscale implementate de Guvern. Municipiul Cluj-Napoca va fi nevoit să plătească cu 20 de milioane de euro mai mult statului, ceea ce a fost descris de primarul Timișoarei, Dominic Fritz, ca o "taxă pe hărnicie".

Emil Boc, primarul din Cluj-Napoca, a salutat această măsură, etichetând-o drept o "taxă de solidaritate". El a afirmat că, în ciuda pierderii de bani din bugetul orașului, este mândru să contribuie.

Dominic Fritz, în schimb, a criticat această creștere a impozitelor, explicând că taxa va afecta doar orașele cu venituri peste media națională. "În cazul în care veniturile municipiului din cota pe impozitul pe venit sunt peste medie, pentru fiecare leu cu care suntem peste medie, va trebui să virăm 15% extra la bugetul de stat", a adăugat el.

Criticile lui Fritz nu s-au oprit aici. El a subliniat că banii obținuți de la timișoreni nu vor rămâne în oraș pentru investiții în infrastructură, ci vor fi folosiți de stat în moduri pe care le consideră inadecvate. "Banii munciti de timisoreni vor fi folosiți pentru statul gras și avid, să financeze prime de pensionare sau să alimenteze fonduri de rezervă", a declarat el, conform portalului stiridecluj.ro.

Fritz a mai menționat că Guvernul ar trebui să stimuleze orașele performante, nu să le impună taxe suplimentare. "Este un mecanism pervers care preferă mediocritatea în loc de performanță", a adăugat el.

Această controversă subliniază tensiunea dintre diferitele administrații locale și dorința de a obține resurse financiare, într-un context economic provocator pentru multe comunități din România.

Alte postari din Economie
Economie

Tesla admits FSD was on in fatal Texas crash, blames driver for ‘overriding’ it - Electrek

Tesla now confirms that its self-driving system was engaged when a Model 3 left a residential road in Katy, Texas, and killed a 76-year-old woman inside her home — but the company says the driver overrode it by pressing the accelerator to 100%. Everything points to a pedal misapplication while the car was under “Full Self-Driving.” Does that mean Tesla is not at fault?

Economie

Surge in scams as fraudsters use AI to target people - BBC

ShareSaveAdd as preferred on GoogleKevin PeacheyCost of living correspondentGetty ImagesCases of fraud in the UK have surged with criminals using AI to manipulate people and even marrying victims of romance scams to steal more money. More than four million cases in which money was lost were reported last year - the equivalent of nearly eight on average every minute, according to new figures.

Acasa Recente Radio Județe