Înapoi la știri

Aproape 5 milioane de români ar putea plăti facturi mai mari la energie și gaze

06 Aug 2024
3 minute min
Elena Dumitrescu

Aproape 5 milioane de români ar putea plăti facturi mai mari la energie și gaze

Un număr estimat de 5.000.000 de români ar putea să facă față unor facturi semnificativ mai mari pentru energie electrică și gaze naturale, după expirarea plafonării prețurilor. Întrebarea care rămâne este dacă Guvernul va decide să reintroducă plafonarea sau dacă persoanele vulnerabile vor beneficia de subvenții pentru a-și acoperi cheltuielile.

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a convocat la discuții reprezentanți ai ANRE, Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE), Ministerului Muncii, precum și distribuitorii, în scopul găsirii celei mai bune soluții. În cadrul întâlnirii desfășurate astăzi la Ministerul Energiei, se va determina cine sunt consumatorii vulnerabili și care va fi forma de suport financiar pentru aceștia.

Surse din cadrul ministerului indică faptul că ministrul Energiei a invitat, de asemenea, reprezentanți de la Ministerul Muncii și cei de la Fondurile Europene în speranța găsirii unor soluții eficiente. În prezent, aproximativ 2,8 milioane de români beneficiază de o subvenție anuală de 1.400 lei pentru a ajuta la acoperirea parțială a costurilor cu energia și încălzirea.

Rămâne de văzut dacă aceștia vor continua să beneficieze de prețuri plafonate sau vor primi o subvenție din partea statului pentru a-și gestiona cheltuielile. De la 1 aprilie 2025, plafonarea prețurilor la energie și gaze va fi eliminată, iar cetățenii vor trebui să plătească prețurile de pe piață, ceea ce va conduce, inevitabil, la facturi mai mari pentru mulți români.

Potrivit calculelor realizate de furnizori, persoanele cu un consum mediu lunar de 100 de kilowați-oră ar putea plăti cu cel puțin 30 de lei mai mult la factura de energie electrică de anul viitor.

Alte postari din Economie
Economie

Tesla admits FSD was on in fatal Texas crash, blames driver for ‘overriding’ it - Electrek

Tesla now confirms that its self-driving system was engaged when a Model 3 left a residential road in Katy, Texas, and killed a 76-year-old woman inside her home — but the company says the driver overrode it by pressing the accelerator to 100%. Everything points to a pedal misapplication while the car was under “Full Self-Driving.” Does that mean Tesla is not at fault?

Economie

Surge in scams as fraudsters use AI to target people - BBC

ShareSaveAdd as preferred on GoogleKevin PeacheyCost of living correspondentGetty ImagesCases of fraud in the UK have surged with criminals using AI to manipulate people and even marrying victims of romance scams to steal more money. More than four million cases in which money was lost were reported last year - the equivalent of nearly eight on average every minute, according to new figures.

Acasa Recente Radio Județe