Guvernul elimină funcția de viceprimar în comunitățile mici din Cluj
Guvernul anunță că începând cu data de 1 ianuarie 2026, 27 de comune din județul Cluj, cu o populație sub 1.500 de locuitori, nu vor mai avea viceprimari. Potrivit prefectului Maria Forna, această măsură se aplică unităților administrativ-teritoriale cu mai puțin de 1.500 de locuitori, deoarece funcția de viceprimar este aleasă din rândul consilierilor locali, iar aceștia își vor putea continua mandatele ca aleși locali.