Înapoi la știri

Ministrul Mediului, despre lemnul de foc ca sursă de încălzire

28 Oct 2024
3 minute min
Simona Stan

Ministrul Mediului, despre lemnul de foc ca sursă de încălzire

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a participat recent la o conferință de specialitate, unde a discutat despre utilizarea lemnului de foc ca sursă de căldură pentru gospodăriile românești. Acesta a afirmat că România nu intenționează să impună schimbări în ceea ce privește modul în care cetățenii își încălzesc locuințele.

“Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor se pregătește pentru sezonul de iarnă precum se pregătește pentru fiecare an. Deși nu există o pregătire specifică, Regia Națională a Pădurilor Romsilva se asigură că cele 3,5 milioane de gospodării din țară care se încălzesc cu lemn de foc vor beneficia de acces la această resursă la un preț competitiv”, a declarat ministrul la conferința Focus Energetic, cu tema “Provocările iernii 2024 - 2025 pentru sistemul energetic național”.

Fechet a subliniat că lemnul de foc va rămâne o opțiune de încălzire accesibilă, precizând că nu există planuri de a schimba această situație. “Lemnul de foc este o resursă regenerabilă și este folosit de foarte mult timp, astfel că nu vom constrânge oamenii să renunțe la această metodă de încălzire”, a afirmat acesta.

Potrivit ministrului, Romsilva a vândut în acest an aproape 1,5 milioane de metri cubi de lemn de foc, la un preț mediu de 282 lei pe metrul cub, fără TVA, preț similar cu cel din anul precedent. “Amintesc că prin Romsilva administrăm aproximativ jumătate din suprafața fondului forestier din România, iar alte 3 milioane de hectare sunt gestionate de ocoale silvice, fie de stat, fie de proprietari privați”, a continuat Fechet.

De asemenea, el a menționat că în prezent există un stoc de 500.000 de metri cubi de lemn, o cantitate considerabilă, care ar putea fi influențată de iernile mai blânde din trecut. “Este important să știm că prețul mediu de vânzare rămâne constant, în ciuda creșterilor de prețuri la alte categorii de produse din România”, a concluzionat ministrul.

Alte postari din Economie
Economie

Tesla admits FSD was on in fatal Texas crash, blames driver for ‘overriding’ it - Electrek

Tesla now confirms that its self-driving system was engaged when a Model 3 left a residential road in Katy, Texas, and killed a 76-year-old woman inside her home — but the company says the driver overrode it by pressing the accelerator to 100%. Everything points to a pedal misapplication while the car was under “Full Self-Driving.” Does that mean Tesla is not at fault?

Economie

Surge in scams as fraudsters use AI to target people - BBC

ShareSaveAdd as preferred on GoogleKevin PeacheyCost of living correspondentGetty ImagesCases of fraud in the UK have surged with criminals using AI to manipulate people and even marrying victims of romance scams to steal more money. More than four million cases in which money was lost were reported last year - the equivalent of nearly eight on average every minute, according to new figures.

Acasa Recente Radio Județe