Înapoi la știri

Tișe: „Clujul este invadat de pacienți din toate județele Transilvaniei/Spitalele din Cluj să primească finanțare cât pentru 5 județe”

16 May 2024
4 minute min
Andrei Miroslavescu
Șeful Consiliului Județean Cluj spune că spitalele clujene ar trebui să primească de la Guvern mai mulți bani. Tișe precizează că acestea deservesc pacienții din toată Transilvania, dar finanțările le suportă doar clujenii. România încă nu are o strategie prin care să facă o diferență între un spital care deservește un oraș de 15-20.000 de locuitori și un spital al regiunii care deservește 2-3 milioane de locuitori. „Medicii de la Spitalul de Copii mi-au spus că aproximativ 3.000 de copii pe an vor putea beneficia de servicii de specialitate la noua Clinică de Psihiatrie Pediatrică. Dar la fel vom avea și aici aceeași problemă pe care eu o tot spun. Guvernanții trebuie să înțeleagă că trebuie să trateze diferit un spital local al unui oraș, al unui județ, care deservește strict numai localitatea respectivă. Avem exemple ca Bistrița-Năsăud, Sălaj, Maramureș, toate județele din jur. Acestea au spitale care deservesc aproape în totalitate pacienți doar din județul lor. Și există cealaltă categorie de spitale care, chiar dacă sunt pe raza unui anumit județ, ele sunt cu deservire regională și deservesc populația din toată regiunea Transilvaniei, dar cofinanțările și finanțările le suportă doar clujenii. Aici pot da multe exemple de spitale cu anvergură regională, chiar națională. Spitalul de Boli Infecțioase, Spitalul de Recuperare, Institutul Inimii, Spitalul de Copii, unde avem o aglomerație de 40% de pacienți din alte județe. Ce vreau să spun este că România încă nu are o strategie prin care să facă o diferență între un spital care deservește un oraș de 15-20.000 de locuitori și un spital al regiunii care deservește 2-3 milioane de locuitori. Depinde de la caz la caz. Nu este neapărat ortodox ce spun, dar Clujul este invadat de pacienți din toate județele Transilvaniei. De ce? pentru că aici oamenii își caută sănătatea. Acest lucru este normal. Dar nu este normal ca atunci când Guvernul alocă bani să trateze fără diferențiere spitalul cu deservire regională și spitalul care deservește doar un oraș mai mic”, a declarat, la ZIUA LIVE, Alin Tișe. „Cred că nu este corect ca Bistrița-Năsăud sau Satu Mare să primească la fel ca și Clujul. Mare parte din pacienții în stare gravă de la ei din județe vin la Cluj. Degeaba te lauzi că într-un județ ai cel mai modern spital din România dacă tu nu ai medici și ai 300 de pacienți pe ani, că restul vin la Cluj. Imaginați-vă cum ar fi sistemul medical din Cluj minus 40% din pacienți. Clujul ar fi o bijuterie, cu un sistem medical aproape perfect. N-ar mai fi ce este acum la urgențe, de exemplu.
Alte postari din Politica
Politica

Primarul Bogdan Pivariu prezintă bugetul record al comunei Florești

Astăzi, primarul Bogdan Pivariu a prezentat bugetul comunei Florești, cea mai mare comună din România, document care se află în dezbaterea Consiliului Local. Bugetul pune accent pe dezvoltare, infrastructură și modernizare, având o valoare totală de 216.905.300 lei, conform stiridecluj.ro.

Politica

Alin Tișe critică moțiunea de cenzură din 5 mai cu metafore inedite

Alin Tișe, președintele CJ Cluj, și-a exprimat public opinia despre moțiunea de cenzură planificată pentru 5 mai, în care PSD și AUR intenționează să înlăture Guvernul. Potrivit stiridecluj.ro, Tișe folosește un limbaj metaforic pentru a descrie această competiție politică, aducând aminte de nevoia celor două partide de a obține voturi suplimentare pentru a reuși.

Politica

Studii internaționale dezvăluie deficiențele Clujului în gestionarea trotinetelor electrice

Un studiu internațional publicat în 2026 compară modul în care Cluj-Napoca, Madrid și Lisabona abordează micromobilitatea electrică, iar rezultatele sunt îngrijorătoare pentru orașul condus de Emil Boc. Analiza, realizată de cercetători europeni, scoate în evidență provocările cu care se confruntă orașul transilvănean, fiind într-o etapă incipientă și dezorganizată în acest domeniu, conform stiridecluj.ro.

Politica

Bashar Molhem critică dur plecarea directorului Companiei de Apă în Brazilia

Bashar Molhem, consilier județean PNL și membru al comisiilor de buget-finanțe și educație, cultură și sport, își exprimă indignarea față de plecarea directorului Companiei de Apă, Călin Neamțu, în Brazilia, pe banii contribuabililor clujeni. Potrivit lui Molhem, această absență a făcut imposibilă convocarea unei ședințe a Comisiei de Buget, necesară pentru discutarea bugetelor companiilor din subordinea CJ Cluj.

Acasa Recente Radio Județe